Aneta Jadowska "Bogowie muszą być szaleni"

Można by rzec, że Dora w końcu znalazła swoje miejsce na ziemi. Przeprowadziła się na stałe do Thornu, do dużego, pięknego mieszkania, które wyposażyła również w zabójczo przystojnego i pewnego siebie diabła Mirona oraz nieśmiałego, tajemniczego anioła Joshuę. Od wydarzeń, które miały miejsce w poprzednim tomie, nieświęta trójca nie opuszcza się na krok - często śpi w jednym łóżku, a nawet prowadzi prywatną działalność detektywistyczną, przyjmując swoich klientów w Szatańskim Pierwiosnku. 
"Moja matka byłaby zachwycona, gdybym zadzwoniła ze słowami: mamo, jesteś babcią, chłopcy są śliczni, mają nieco nietypowe potrzeby żywieniowe i są starsi niż cała rodzina razem wzięta, ale polubisz ich, na pewno."
Znacie to prawo natury, które mówi, że nigdy nie może Wam być całkowicie dobrze lub całkowicie źle? Nie? Cóż, ja przekonuję się o jego istnieniu codziennie, a nasza Jada przeczuwa coś od pierwszego spotkania z dość nietypową, arogancką, narcystyczną klientką, która nie przyznaje się do swojego pochodzenia i... po prostu - sama w sobie jest antypatyczna. Wkrótce potem na wiedźmie barki spadają kolejne problemy - dwa wampiry, którym niedawno uratowała życie, znów znikają w tajemniczych okolicznościach (a wszystkie podejrzenia, tradycyjnie, spadają na tego, kto tylko starał się pomóc...), nie mówiąc już o kolejnym mordercy, który grasuje na magiczne stworzenia. Tym razem jednak za wszelką cenę stara się swoimi postępkami skłócić rasy i doprowadzić do krwawej wojny. Czy Dora, Miron i Joshua zapobiegną tej katastrofie?

Historia Dory Wilk uderza do głowy jak wino. Pozwala się totalnie oderwać od rzeczywistości, odprężyć, zrelaksować. Język autorki sprawia, że wzrok po kolejnych kartkach płynie samoistnie, a ręce, jak w transie, przerzucają następne strony. Tak, jak to było w przypadku części pierwszej, nie da się tej powieści odłożyć na bok i zająć czymś innym. Fabuła jest na tyle wartka i ciekawa, że zajmuje nam jakieś dziewięćdziesiąt procent myśli i nie puści, póki nie skończymy czytać. 
"Po schodach do loży wspinaliśmy się gęsiego. Obstawili mnie jak ochroniarze, dwóch z przodu, dwóch za mną. Dorobiłam się dworu, jasna cholera."
Gdybym miała ogon, to zamerdałabym na samo wspomnienie lektury. Ostatnio, przez dość długi epizod mojego życia, wybierałam dla siebie paranormale nieodpowiednie dla mojego wieku. Trudno mi było przyznać, że po prostu nie bawią mnie już powieści o nastolatkach (przynajmniej znacząca większość). Chcę czegoś dla mnie. Powieści, w której bohaterki nie zadowolą miłosne podchody i skradzione pocałunki. "Bogowie muszą być szaleni" to historia, w której występuje pożądanie, seks i problemy znacznie poważniejsze, niż "O nie, moi rodzicie dali mi szlaban!". To pozycja dla tych, którzy wyrośli już z naiwnych lektur dla nastolatek i mają ochotę na coś ostrzejszego, ale napisanego z dobrym smakiem, humorem i inteligencją. 

Jadowska, pisząc tę część, zapewne siedziała przy takim wyimaginowanym kotle starej wiedźmy i wlewała do niego (mierząc wszystko z precyzją zegarmistrza) płyny z fiolek, które nosiły takie etykiety: "kryminał", "fantasy", "romans", "sensacja", "garść mitologii i innych religii", oraz "szczypta humoru". Wymieszała to z nie mniejszym skupieniem i podała nam, czytelnikom, z nadzieją, że nam się spodoba. I spodobało się bardzo.
"No proszę, Dora, jesteśmy jak nowo narodzone! - [Katia] kipiała entuzjazmem.
-Tak właśnie się czuję - mruknęłam - jakbym przez ostatnie godziny przeciskała się przez ciasny kanał rodny."
Nie byłabym jednak sobą, gdybym trochę nie ponarzekała (może dzięki temu nie dostaniecie cukrzycy od mojego ciągłego zachwalania tej serii?). "Bogowie muszą być szaleni" stracili nieco w moich oczach i w porównaniu do "Złodzieja dusz" wypadają bardziej blado. Dlaczego? Od razu uprzedzam, że będę trochę spoilerować. Pani Aneta Jadowska pokochała swoją bohaterkę miłością, którą tylko ktoś, kto kiedyś napisał jakiś dłuższy utwór, potrafi zrozumieć. Można pokusić się o delikatne porównanie tego stanu do miłości matczynej, czyli takiej, w której dla dziecka chce się jak najlepiej. Autorka chyba również mocno identyfikuje się ze swoją postacią (w końcu magiczne imię Dory - Jada nie wzięło się znikąd). Niestety, przez te dwa fakty, Dora staje się nagle hybrydą prawie wszystkich magicznych stworzeń występujących w książkowym uniwersum. Nie twierdzę, że to zupełnie źle, bo czytanie poszczególnych reakcji wiedźmy na kolejne rewelacje o swoich korzeniach i nowo nabytych umiejętnościach, było niezmiernie zabawne, ale ja lubię kierować się powiedzeniem "Co za dużo, to niezdrowo". Kolejną, dość denerwującą rzeczą, były stosunki między Dorą i aniołem oraz Dorą i diabłem. Zadziwiający był fakt, że Miron zawsze budził się ze snu pierwszy, by zyskać więcej "czasu antenowego" z wiedźmą i wytłumaczyć coś, co czytelnicy wiedzieli od samego początku - że ona zawsze była tylko jego. I chociaż uwielbiam Jadę, to w pewnym momencie miałam ochotę ukręcić jej łeb przy samym tyłku - po co zwodzić tego biednego Joshuę? Nie lepiej raz wyłożyć mu prawdę i pozbyć się kłopotu raz na zawsze? Przynajmniej mniej by wycierpiał. 

Mimo tych dwóch zgrzytów, książkę nadal oceniam bardzo pozytywnie. Ta część obfitowała w wiele rewelacji (Witkacy, dwie osobowości Katii, przeszłość Mirona i Joshui, wampirza polityka, odwiedziny w piekle) i nie mogę się doczekać kolejnego tomu. Seria o Dorze Wilk skradła moje serce i wywalczyła sobie pozycję na honorowej półce.

5+/6


Seria o Dorze Wilk to:

Książkę do recenzji otrzymałam od wydawnictwa Fabryka Słów

12 komentarzy:

 1. Ta książka to niezły antydepresant :)

  OdpowiedzUsuń
 2. 5+? No pieknie. To ja dzisiaj chyba wreszcie musze zamowic pierwsza czesc.

  OdpowiedzUsuń
 3. O żesz, no naprawdę muszę to przeczytać ! z pewnością w najbliższym czasie to zrobię :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Myślę, że po nią sięgnę! A nawet na pewno, tylko jak na razie poluje na pierwszą część :D

  OdpowiedzUsuń
 5. Do książki jestem przekonana ale Twoja recka dostarczyła mi dużo przyjemnosci- dzięki

  OdpowiedzUsuń
 6. Przekonałaś mnie co do tej książki i zacznę rozglądać się za pierwszym tomem:)

  PS. Zapraszam do mnie: http://zacisze-ksiazka.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie będę Ci tu "kłamać prosto w oczy" - recenzji nie przeczytałam! Przeczytam za jakiś czas. Jestem równo na 200 stronie "Złodzieja" i z każdą stroną coraz bardziej zakochuję się w książce. Jutro składam zamówienie na "Bogów" i nie chcę sobie psuć jakiejkolwiek zabawy, dowiedzieć się więcej niż muszę, więc dopiero jak ogarnę te książki to tutaj wrócę, bo po tamtej recenzji, jestem ciekawa co napisałaś w tej ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Aktualnie poszukuję pierwszej części, którą chętnie bym schrupała:)

  OdpowiedzUsuń
 9. Śmieję się już przy samych cytatach, aż boję się pomyśleć co byłoby przy lekturze!

  OdpowiedzUsuń
 10. Kolejna pozytywna recenzja, kiedyś na pewno sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Książka jest świetna. Jak dla mnie to nawet ciut lepsza niż jej poprzedniczka :P Aż boję się pomyśleć co autorka zgotuje w kolejnym tomie :)

  OdpowiedzUsuń